arrow-up.svg moon.svg

Tikslesnės meteorologinės prognozės — saugesnė visuomenė ir aplinka

Lietuvos hidrometeorologijos tarnyboje įdiegta atmosferos radiozondavimo įranga, kuri suteiks galimybę operatyviai gauti, apdoroti ir pateikti patikimą informaciją apie oro sąlygas, tiksliau prognozuoti orus. Šie duomenys leis nustatyti daugelį stichinių ir katastrofinių reiškinių, išvengti žmonių aukų, materialinių nuostolių ir kt. Tikslesnės meteorologinės prognozės užtikrins visuomenės saugumą.

Pasak Lietuvos hidrometeorologijos tarnybos (LHMT), šiuo metu egzistuojanti meteorologinių stebėjimų sistema geba įvertinti pagrindinę meteorologinę informaciją ir klimato kaitą, tačiau tarnyba neturi galimybių sudaryti trumpalaikių orų, staigių potvynių bei lietaus poplūdžių prognozių. Tikslios ir kokybiškos prognozės padeda pasirengti nepalankioms orų sąlygoms, išvengti materialinių nuostolių ar net žmonių aukų. Tačiau nepasitvirtinančios prognozės dažnai sukelia visuomenės nepasitenkinimą ne tik dėl pasikeitusių planų, bet ir dėl pasirengimui skirtų lėšų. Dėl šių priežasčių Lietuvos hidrometeorologijos tarnyba nuolat investuoja į hidrometeorologinių stebėjimų tinklo modernizavimą, diegia naujausias technologijas, bendradarbiauja su užsienio organizacijomis ir kt. Kad tarnyba galėtų įvertinti aplinkos oro kokybę bei prognozuoti stichinius bei katastrofinius reiškinius, reikalingi kokybiški, didesnio dažnumo meteorologiniai duomenys realiuoju laiku. Atmosferos radiozondavimas yra vienintelis būdas, kaip galima tiesiogiai ir tiksliai pamatuoti meteorologinius duomenis Žemės atmosferos sluoksniuose.

Bendrovės „Elsis TS” generalinis direktorius Darius Imbrasas, paklaustas kokią naudą suteiks atmosferos radiozondavimo įranga, teigia: „Informacija apie oro temperatūrą ir drėgnumą, vėjo kryptį ir greitį, atmosferos slėgį nuo žemės paviršiaus yra naudojama sudaryti skaitmenines orų, aplinkos užterštumo prognozes. Orų prognozės ypatingai svarbios aviacijai, automobilių, geležinkelių ir jūros transporto sektoriams, energetikos, komunalinių ūkių bei aplinkosaugos organizacijoms, žemės bei miškų ūkiams, priešgaisrinėms ir gelbėjimo tarnyboms. Be to, gauti duomenys suteikia galimybę įvertinti tolimųjų tarpvalstybinių atmosferos teršalų pernašas, atlikti atmosferos procesų tyrimus. Visa tai padeda pasirengti stichinėms nelaimėms, užkirsti kelią katastrofoms”.

„Elsis TS” generalinis direktorius pabrėžia atmosferos radiozondavimo įrangos ypatumus: „Įdiegta pasaulyje lyderiaujančios meteorologinių įrengimų gamintojos „Vaisala” įranga suteikia galimybę radiozondavimo procesą valdyti ir kontroliuoti daug paprasčiau. Be to, sistema užtikrina, kad tarnyba kasdienę meteorologinių stebėjimų informaciją gaus, apdoros ir perduos patikimai bei saugiai”. Bendrovės vadovas pažymi, kad sistemą sudaro antžeminė įranga, daugiau nei tūkstantis radiozondų su aerologinėmis latekso pūslėmis. „Atmosferos radiozondavimo įranga matuos atmosferos slėgį, oro temperatūrą, santykinę drėgmę, vėjo kryptį, greitį ir kt. Tai leis tiksliau ir patikimiau prognozuoti orus, pavojingus reiškinius, jų kiekybinę charakteristiką. Sistema taip pat tarnybai padės nustatyti kur ir kada susidarys katastrofinės situacijos”, — tvirtina Darius Imbrasas.

«

»

Kiti pranešimai

2018-07-03

Europinėje ekspedicijoje dalyvaujančių lietuvių tikslas – parodyti, kad galima keliauti neteršiant gamtos

Liepos 5 d. Vilniuje, prekybos centre „Ozas“, vyks oficialus Europinės ekspedicijos „Eneloop expedition ... Skaityti daugiau →

2014-03-18

4×4 – čia važiuoja automobiliai gladiatoriai

Lietuvos automobilių sporto federacijos (LASF) 4×4 komiteto pirmininkas Gediminas Grigaitis žada, ... Skaityti daugiau →

2009-10-30

Grupė „Sel” — šiurpulingame „Grand Halloween Party”

Jau spalio 31 dieną Panevėžio „Cido” arenoje demoniškas Lietuvos šokių muzikos grupės ... Skaityti daugiau →

2014-09-17

Muzika, komunikuoja per inovacijas

Kodėl „Apple“ ir „U2“ bendravimas sukėlė vartotojų nepasitenkinimą? Rugsėjo 9 dieną vykusiame ... Skaityti daugiau →

Informuojame, kad šioje svetainėje naudojami slapukai (angl. cookies). Sutikdami, paspauskite mygtuką „Sutinku“ arba naršykite toliau. Savo duotą sutikimą bet kada galėsite atšaukti pakeisdami savo interneto naršyklės nustatymus ir ištrindami įrašytus slapukus.

Sutinku ×